Támogatás a tatabányai munkahelyekért

Nagy érdeklődés mellett mutatták be Tatabányán azt az új képzési- és bértámogatási programot, amellyel a kormány a kis- és középvállalkozásokat ösztönzi a munkahelyek megtartására. A Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara székházában megtartott tájékoztatón elhangzott: a pályázó cégek a foglalkoztatásra és a képzésre fordított összeg 100 százalékát is megkaphatják, viszont vállalniuk kell, hogy a képzési időszak kétszereséig tartják alkalmazottaik létszámát. A vissza nem térítendő támogatás mértéke legalább 2 millió forint.
A megyeszékhelyen működő kis- és középvállalkozások részére tartott tájékoztatót Lukács Zoltán, Zsidek Ferenc és Molnár Gábor önkormányzati képviselők szervezték a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen. Molnár Gábor a találkozó elején el is mondta, miért tartották fontosnak a találkozót. – Hiába vannak jelentős törekvések a magyar vállalkozók támogatására, ha nem, vagy nem kellően érthető formában jutnak el hozzájuk az információk – jelentette ki a képviselő. – A jelenlegi, gazdasági szempontból kritikus időszakban minden plusz forrás számít a magyar kis- és középvállalatoknak, éppen ezért teszünk olyan lépéseket, hogy közelebb hozzuk a cégekhez, „megfoghatóvá” tegyük számukra az uniós és állami támogatásokat.



Molnár Gábor kijelentette: a megyeszékhelyen és a környező térségben a kis- és középvállalkozói szféra legalább annyi embert foglalkoztat, mint a nemzetközi nagyvállalatok, éppen ezért fontos, hogy az állam a piac kisebb szereplőit is „helyzetbe hozza”. – A legújabb, TÁMOP 2.3.3. pályázat révén értékes, vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak a kis- és középvállalkozások. Őszintén remélem, hogy a cégek megfontolják ezt a kedvező lehetőséget és élnek majd vele – mondta a képviselő.


Ezt követően Meszlényi Zsolt képzési szakértő ismertette a munkahelymegőrző program részleteit. Mint mondta, két olyan pályázati konstrukció kombinálásáról van szó, amelyek korábban is nagy népszerűségnek örvendtek a hazai vállalatok körében. – Mind a bértámogatásra, mind a cégek hatékonyságát javító képzésekre egyre nagyobb igény mutatkozik, ezért a legújabb pályázati támogatás e kettő elemeit ötvözi – jelentette ki. – Azok a cégek, amelyek pályáznak, nem csak az általuk megcélzott képzés árának 70-100 százalékát kaphatják meg vissza nem térítendő támogatásként, hanem a képzés ideje alatt a munkából kieső dolgozók bruttó bérköltségét is hasonló arányban megnyerhetik.


A tájékoztatón elhangzott, hogy a TÁMOP 3.2.2 program elsősorban azoknak a vállalkozásoknak jó, ahol a foglalkoztatottak létszáma 10 és 250 fő között van. A  pályázó cégek döntik el, hogy milyen képzést választanak (ez ugyanúgy lehet vezetőképzés, nyelvtanfolyam, kommunikációs tréning, vagy ügyfélkapcsolati tanfolyam), de a képzés időtartamát (3 és 12 hónap között), valamint a képzésben résztvevő alkalmazottak számát is a pályázók választják ki. – Bár a pályázat utófinanszírozású, a nyertes vállalkozások a kiértesítést követően egy hónapon belül megkapják a a pályázati összeg 40 százalékát – mondta Meszlényi Zsolt. – A támogatás alsó összeghatára 2 millió forint, 8 millió forint alatt pedig akár az is elérhető, hogy mind a képzési-, mind pedig a bértámogatást 100 százalékban finanszírozza a program. A bértámogatás esetében az egy főre jutó maximális támogatási összeg nem lehet több a bruttó minimálbér kétszeresénél.


A TÁMOP 3.2.2. program kerete 20 milliárd forint, amelyből a fővárosi és közép-magyarországi régió cégei 4 milliárd, a vidéki vállalkozások pedig 16 milliárd forinttal részesülnek (ez utóbbi csoportba tartoznak a tatabányai kis- és középvállalkozások is). A támogatásért cserébe a cégeknek vállalniuk kell, hogy a képzési időszak kétszereséig tartaniuk kell az alkalmazottak létszámát – függetlenül attól, hogy hányan vesznek részt a képzésben. Vagyis ha egy vállalkozás arra 6 hónapos képzésre, illetve bértámogatásra pályázik, akkor egy évig nem mondhat fel egyetlen alkalmazottjának sem. A kiindulási alap a pályázat beadását megelőző második hónap utolsó napjának létszáma. Kivételt képez a létszámstop alól a munkaviszony közös megegyezéssel történő felmondása, a fegyelmi eljárással történő elbocsátás, illetve az, ha a dolgozó szülési szabadságra megy. A „csere” is megengedett, vagyis nem számít létszámcsökkentésnek, ha valakit elküldenek, de a helyére felvesznek mást.


A támogatásra bármely magyarországi székhelyű gazdasági társaság vagy szövetkezet pályázhat – kivéve a mezőgazdasági vállalkozásokat. Kizáró tényező, ha a cég működésének megkezdése óta még nem telt el egy év, de ugyanúgy nem pályázhat az a vállalkozás sem, amelynek köztartozása, vagy munkaügyi bírósági pere van, illetve egyéb, képzési- vagy bértámogatásra korábban már pályázott.

forrás: tatabanya.hu

-kt-

Szóljon hozzá a fórumon!
Tatabánya Online még több hírrel - www.tataon.hu