Polgármesteri vizit a Vértesi Erőműben

Egész napos látogatást tett a Vértesi Erőmű Zrt-nél Bencsik János, fideszes országgyűlési képviselő, Tatabánya polgármestere, ahol a kora reggeli bányajárást, és a délelőtti erőműi szemlét követően Szabó Pál vezérigazgatóval, majd kora délután a munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel konzultált a pénzügyileg megrendült gazdasági társaság jövőbeni működési lehetőségeiről. Miután a Vértesi Erőmű Zrt. a térség legnagyobb állami tulajdonban lévő munkáltatója, mely jelentős hatást gyakorol a régió szolgáltatási piacára is, nincs más út, mint az állami szerepvállalás megerősítése - jelentette ki a találkozót követően Bencsik János.
A korábbi vállalatvezetés felelőtlen döntései, valamint a villamos energia világpiaci árának drasztikus esése következtében válságos pénzügyi helyzetbe került az ország utolsó mélyművelésű bányáját is magában foglaló bánya-erőmű integráció. Miközben napról-napra növekszik a vállalat vesztesége, a további működtetés feltételeként jelentős környezetvédelmi fejlesztésekre lenne szükség az erőműben. A villamos energia előállításához döntő mértékben saját kitermelésű barnaszenet - kisebb mennyiségű biomasszával keverve - használnak. A Márkushegyi Bányaüzem - újabb mezőkapcsolás nélkül - 2014-ig tudja biztosítani a szükséges tüzelőanyagot, mely időpont egybeesik az erőmű életciklusával. Az Európai Unió széndioxid-kvóta előírásai is ebben az időszakban válnak jelentősen szigorúbbá, melyek kétségessé teszik az integráció távoli jövőben történő gazdaságos működtetését. - mondta Bencsik János.


A gazdaságilag ésszerű döntések meghozatalát viszont erőteljesen árnyalja az a tény, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója. A 2100 saját munkavállalója mellett csaknem négyszáz, nem a vállalat állományában szereplő munkavállaló dolgozik a különböző telephelyeken, és ezen túl, jelentős megrendelőként tartják számon a szolgáltatási piacon is. Miután a gazdasági visszaesés Komárom-Esztergom Megyét érinti a legsúlyosabban, Bencsik elképzelhetetlennek tartja, hogy a társadalompolitikai szempontok mellőzésével szülessen döntés a társaság jövőjével kapcsolatosan. Legalább három-négy esztendőre lenne szükség ahhoz, hogy a társadalmi béke fenntartása mellett lehessen gondoskodni a térség gazdaságszerkezetének átalakításáról. Ehhez viszont politikai döntések meghozatalára van szükség, méghozzá az idei esztendőben - tette hozzá a képviselő.


Bencsik János szerint a vállalat talpon maradása érdekében fel kell hagyni az eddig sikertelen privatizációs folyamat további erőltetésével. Meg kell hosszabbítani a 2010 végén lejáró szénfillér rendszer működési idejét, és a biomassza részarány növelésével ki kell használni a „zöldáram" átvételi rendszerből fakadó előnyöket. A felmerült környezetvédelmi aggályok eloszlatása érdekében pedig fel kell hagyni a kísérleti hulladék-együttégetés gyakorlatával. Szabó Pál vezérigazgató úrral abban állapodtunk meg, hogy a lehetséges forgatókönyvek általa történő kidolgozását követően ismételten találkozunk, de az Országgyűlés Energetikai Albizottságának tagjaként, addig is közbenjárok a kormányzati illetékeseknél, hogy a térség számára is elfogadható, kompromisszumos megoldás születhessen. - fogalmazott a képviselő.

 

 

 

 

Forrás: www.tatabanya.hu- Tatabánya Online

Szóljon hozzánk: Tatabánya- Polgármesteri vizit a Vértesi Erőműben