Parlamenti kérdések a Vértesi Erőműről

A Vértesi Erőmű körül kialakult helyzetről intézett kérdést a Parlamentben a pénzügyminisztériumot képviselő államtitkárhoz Bencsik János. A Fidesz országgyűlési képviselője, Tatabánya polgármestere emlékeztetett arra, hogy 50 milliárd forint, áttételesen közpénzek mondható összeg sorsáról és 2100 - köztük számos tatabányai - munkahely biztonságáról van szó az ügyben. Ez lenne az áramvonalasított válságkezelés? - kérdezte a tatabányai politikus.
Bencsik János ismertette, hogy az állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek (MVM) Vásárosnaményben vegyes vállalatot alapított egy szocialista politikus cégével, majd bevitt ide 10 milliárd forint közpénzt, s ezt követően tagi kölcsönként 23 milliárdot is hozzátett ehhez az összeghez. Ebből a pénzből vásároltak meg a szocialista politikus tulajdonában lévő, Ukrajnából származó régebbi gázturbinákat. Ezután a szocialista politikus vállalkozó jelentkezett az MVM-nél, hogy megvenné az áttételesen állami tulajdonban lévő Vértesi Erőmű Zrt-t - fogalmazott Bencsik, aki hozzátette: az érintett vállalkozó nem csak a vételi szándékát jelezte, hanem áramvételi szerződést is kötött a Vértesi Erőmű Zrt-vel 250 megawatt teljesítményre. Ezt az áramvásárlási szerződést a vállalkozó az év végén visszavonta, így a Vértesi Erőmű Zrt. is kénytelen visszamondani tucatnyi áramkereskedővel szemben a vételi szándékát. Ekkor az áramkereskedők jelezték, hogy a piaci változások következtében 20 milliárd forintos káruk keletkezett. Ekkor az MVM, mint a Vértesi Erőmű Zrt. tulajdonosa, sietett a cég segítségére. A 20 milliárdból 11 milliárdot kifizetett, s így maradt 9 milliárd forintkövetelés a 10 milliárd törzstőkéjű Vértesi Erőmű Zrt-vel szemben - hangsúlyozta Bencsik János.
Keller László pénzügyi államtitkár válaszában elmondta: egy „azonnali kérdés" keretén belül egy közvetett állami tulajdonban lévő, természetesen állami tulajdonú cég napi ügyeiről a pénzügyminiszter, akár a pénzügyi államtitkár érdemben rögtön nem tud válaszolni. Hozzátette: a menedzsmentnek az a feladata, hogy ezeket a szerződéseket megpróbálja kezelni. Most is az történik: egy szerződés felmondásra került, ennek következményeit pedig a Vértesi Erőmű Zrt. vezetője, illetve az igazgatósága megpróbálja kezelni - utalt a konkrét helyzetre. Az államtitkár úgy vélte az esetlegesen okozott károk mértékéről még nem lehet nyilatkozni. Lezárult a folyamat és az MVM Zrt., aki a tulajdonosa a Vértesi Erőmű Zrt-nek el fogja számoltatni erről a kérdésről is a cég vezetőjét - mondta Keller László.
Bencsik János viszontválaszában közölte: a szövevényes ügy tisztázása érdekében már korábban írásbeli kérdéseket is benyújtott a különböző tárcákhoz. Hogy mekkora lehet a baj, az jól jelzi, hogy az MVM sem cáfolta a problémát a nyilvánosság előtt - fogalmazott az országgyűlési képviselő, aki kiemelte: az ügy a súlyát mutatja az is, hogy másfél hónap alatt az MVM-nél, a Kárpát-Energónál és a Vértesi Erőműnél tucatnyi csúcsvezetőt bocsátottak el, különösebb indoklás nélkül. Bencsik János szerint nem véletlen, hogy éppen a volt energiaügyi minisztert, Szabó Pált nevezték ki néhány héttel ezelőtt a Vértesi Erőmű élére, ez is azt mutatja, hogy válságos helyzet van - mondta. A tatabányai politikus ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a 2100 munkahelyet meg kell védeni.
Keller László államtitkár a viszontválaszra való reagálásában elmondta, hogy a minisztérium korrektül válaszolni fog az írásbeli kérdésekre. Kijelentette: a probléma kezelésére Szabó Pál volt miniszter személye garancia lehet, és a hivatkozott ügylet miatt senkinek nem fog a munkahelye veszélybe kerülni.

 

 

 

 

Forrás: www.tatabanya.hu- Tatabánya Online

Szóljon hozzánk: Tatabánya- Parlamenti kérdések a Vértesi Erőműről