Ne legyenek párhuzamosságok!

A Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat elnöke, Dr. Wölner Pál szerint nem kell mindig új dolgokat kitalálni közép közigazgatási szinten, hanem a régieket kellene megújítani.
- Dr. Wölner Pállal, Komárom-Esztergom megye elnökével beszélgettünk a MÖOSZ évi rendes közgyűlésén. Elnök úr, az első kérdés, hogy mit tud nyújtani, mit ad a megye a polgárainak ebben a nehéz helyzetben?

- Azt hiszem, az ellátás biztonságát elsősorban a középiskolai oktatásban, szociális szférában, egészségügyi ellátásban - ami a kórházaknál van -, s ez a mai időben nagyon nagy szó, hogy zavartalanul biztosítjuk ezeket a szolgáltatásokat.

 

Dr. Wölner Pál elnök úr nyilatkozata a megye helyzetéről

 

- Az ezeréves megyerendszerről, az erős megyékről mi a véleménye? Erős megyékre van szükség vagy pedig az önkormányzati rendszert a feje tetejére kellene állítani?

 

- Szolgáló megyékre van szükség. Ezt a szolgálatot jelenleg is ellátják a megyék. Hogy a finanszírozás által, az anyagiakkal való ellátással meg kell reformálni, az természetes. De azt hiszem, hogy maga a rendszer az - miután a történelem is igazolta - jó: maguk az intézmények működőképesek még a mai nehéz gazdasági körülmények között is. Szerintem át kellene gondolni a finanszírozási rendszert, de ez nemcsak a megyék problémája, hanem a kistelepüléseknek is a problémája. Tehát az olyanfajta önkormányzati - ne nevezzük reformnak, mert az mindig csak megszorításokat jelent - feladatoknak az átgondolására van szükség, hogy mindenki a saját súlyának megfelelő szerepet és az ahhoz kapcsolódó forrásokat megkapja.

 

 

- Gondolom, a reformkifejezést nem véletlenül módosította az előbb, hiszen eléggé lejáratták ezt ebben az országban az elmúlt 5-7 évben. Milyen változásokra, ha úgy tetszik - a szó igazi értelmében - reformokra lenne szükség Komárom-Esztergom megyében?

 

- Én azt hiszem, hogy az önkormányzatokat illetően át kellene gondolni az alapfokú oktatásnál, hogy a kistelepüléseknek ez az iskola megfosztottsági folyamata megálljon. Legalább alsó tagozat legyen minden kistelepülésen. Ki kellene találni azt, hogy azok a pazarló elosztási rendszerek - hogy jelenleg régiókat működtetünk, kistérségeket működtetünk, helyi önkormányzatokat, megyéket - párhuzamosságai megszűnjenek. A közép közigazgatás teljesen össze van keverve. Tehát, hogy megtalálni azt, ami korábban is volt.

 

Én azt mondom, hogy nem kell mindig új dolgokat kitalálni, a régieket kell megújítani: tehát ne legyenek párhuzamosságok, ne legyenek olyan helyek, ahol csak elfolyik a pénz, de tényleges produktum nincs mögötte.

 

A Komárom-Esztegom Megyei Önkormányzat elnöke

Dr. Wölner Pál, a Komárom-Esztegom Megyei Önkormányzat elnöke

 

- A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége, mint ernyős szervezet, mit segíthet, mit tehet hozzá ehhez?

 

- Én azt hiszem, hogy megvan az a szakmai kapacitás, az a közigazgatási tudás a megyei önkormányzatokon belül, hogy tudunk javaslatokat tenni majd akkor, amikor olyan kormányzattal le tudunk ülni, amely szóba áll velünk, hogy hogyan lehetne hatékonyabban, ugyanennyi forrásból működtetni racionális szervezeteket.

 

- A válságra milyen válaszai vannak Önöknek ott a megyében?

 

- Mi többféle dologgal foglalkozunk az elmúlt három évben, mert a megyéket gyakorlatilag már három éve elérték a megszorítások. Átszervezésekre került sor, elsősorban nem megszűntetésekben, nem munkahelyi leépítésekben gondolkodtunk. Olyan optimális méretű intézményeket próbálunk létrehozni - azok a gazdasági és vezetői párhuzamosságok - amelyek a kisebb méreteknél előfordultak, szűkíthetőek voltak, források szabadultak föl. S hát próbáltunk együttműködni helyi önkormányzatokkal, egyházakkal, mindazokkal, akiknél egy kicsit több pénz volt ebben az időszakban.

 

 

MÖOSZ Online - Gazsó L. Ferenc

 

Szóljon hozzá fórumon!