Már 25 %-os önrésszel is felújítható lesz a panel

Több nagy lehetőséget is kapnak a tatabányaiak a következő hónapokban arra, hogy jelentősen csökkentsék a lakásaik energiafelhasználásával kapcsolatos kiadásaikat – jelentette ki Kilián Géza, az MSZP városi elnökhelyettese keddi sajtótájékoztatóján annak kapcsán, hogy a Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) keretében a kormány idén 30, illetve 35 százalékos vissza nem térítendő támogatással segíti a háztartások energiatakarékosságot célzó fejlesztéseit.
Zsidek Ferenc, az MSZP városi ügyvezető alelnöke mindehhez hozzátette: idén a panelházak korszerűsítésére, felújítására a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által kiírt Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) révén akár 75 százalékos állami és önkormányzati támogatás is nyerhető. Mindez azért is időszerű, mert Tatabánya az energiatakarékos módon felújított lakások 3,5 százalékos arányával sereghajtó a megyei jogú városok között.


Az energiaárakat nem tudjuk befolyásolni, de azt már igen, hogy mennyit és miként használunk fel belőle – jelentette ki Kilián Géza a 2009-re meghirdetett Nemzeti Energiatakarékossági Programmal kapcsolatban. – A baloldalnak ma két erős eszköze van arra, hogy a meglóduló világpiaci árak lakossági hatásait mérsékelje. Az egyik a kompenzáció, a másik pedig az energiatakarékosság ösztönzése. Hosszú távon azonban csak az utóbbi kifizetődő, hiszen a korszerű technológiákra fordított pénz a későbbi megtakarításokban sokszorosan megtérül.


Kilián elmondta: a kormány által meghirdetett Nemzeti Energiatakarékossági Program keretében idén augusztus 1-től nyílászárók hőszigetelésére és cseréjére, a fűtés- és melegvízellátás korszerűsítésére, a lakóépületek utólagos hőszigetelésére, valamint a megújuló energiahordozók felhasználásának kiépítésére lehet pályázni.


– Külön érdemes kiemelni, hogy idén nyílászárók cseréjét illetve utólagos hőszigetelését támogató NEP-2009-1 pályázatban nem csupán a lakásszövetkezetek és társasházak, hanem a panellakások tulajdonosai egyénileg is pályázhatnak – mondta a politikus. – A programba az 1994-ben vagy az előtt épült lakások vonhatók be, a támogatás mértéke pedig a beruházási költség legfeljebb 30 százaléka, lakásonként maximum 555 ezer forint lehet.


– Azok is számíthatnak kormányzati támogatásra, akik a fűtésüket, illetve a melegvíz-ellátásukat szeretnék korszerűbbé tenni – mutatott rá Kilián, hozzátéve, hogy ilyen fejlesztés lehet például egy kazáncsere is. Ebben az esetben a vissza nem térítendő támogatás mértéke szintén a beruházási költség legfeljebb 30 százaléka, viszont a támogatási összeg felső határa itt már magasabb: lakásonként maximum 630 ezer forint. Ezt a lehetőséget sem csupán a lakásszövetkezetek, társasházak és kertes családi házak tulajdonosai használhatják ki, mivel azoknak a panellakásoknak a lakói is pályázhatnak, ahol az ingatlan egyedi fűtéssel vagy egyedi használati melegvíz-ellátással rendelkezik.


A lakóépületek utólagos hőszigetelését támogató NEP-2009-3 pályázatot szintén az 1994-ben vagy az előtt épült lakóépületekre lehet igénybe venni – mondta az MSZP városi elnökhelyettese. Itt a vissza nem térítendő támogatás mértéke a beruházási költség legfeljebb 30 százaléka, lakásonként maximum 630 ezer forint. Ebben a körben csak a hagyományos technológiával épült ingatlanok tulajdonosai, illetve lakásszövetkezetek, társasházak pályázhatnak.


– A NEP program negyedik pillére a megújuló energiafelhasználást ösztönző pályázat – mondta Kilián Géza, kiemelve, hogy ez alatt a megújuló energiaforrásokkal előállított hő- vagy villamos energiát, a biomasszát, a geotermikus energiát, a szélenergiát, a vízenergiát, a napkollektorok, napelemek és hőszivattyú telepítését, illetve a szerves hulladékok hasznosítását kell érteni. – Az alternatív energiaforrások jelenthetik az egyik kiutat hazánk külföldi energiafüggőségének csökkentésében, nem véletlen hát, hogy a kormányzat ebben a kategóriában nyújtja a legmagasabb arányú ösztönzést – mondta a politikus. – Itt lakásonként legfeljebb 1,47 millió forint adható, a maximális támogatási pedig a beruházási összeg 35 százalékát is elérheti. Ebben a kategóriában a hagyományos technológiával épült ingatlanok tulajdonosai, illetve lakásszövetkezetek, társasházak pályázhatnak.


Kilián Géza elmondta: valamennyi pályázati kategóriában adott az a lehetőség is, hogy a pályázó az állami támogatás mellett a költségek további részét a „Sikeres Magyarországért” Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogram által nyújtott kedvezményes hitelből finanszírozza. Ennek mértéke az első három pályázati kategóriában nem haladhatja meg a beruházási összköltség 70 százalékát, a megújuló energiafelhasználással kapcsolatos beruházásoknál pedig a költségek 65 százalékát. A kedvezményes kölcsönök összegének felső határa pályázatonként különböző: a nyílászáró-cserék és hőszigetelések esetében 1,85 millió forint, a fűtés és használati melegvíz-ellátás korszerűsítésénél 2,1 millió forint, az utólagos hőszigetelés kategóriájában szintén 2,1 millió forint, míg a megújuló energiaforrások telepítésénél 4,2 millió forint lehet maximum a hitel és a támogatás együttes összege. Ugyanezek az összeghatárok érvényesek akkor is, ha a pályázó a beruházást állami támogatás igénybevétele nélkül, teljes egészében kedvezményes hitelből kívánja finanszírozni. Végezetül a politikus felhívta a figyelmet, hogy bővebb részletek, illetve pályázati dokumentumok a www.energiakozpont.hu oldalon találhatók.



A sajtótájékoztatón kiderült: nem a Nemzeti Energiatakarékossági Program az egyetlen lehetőség, amellyel a tatabányaiak élhetnek – van olyan pályázati megoldás is, amivel akár 75 százalékos támogatás is elérhető. Zsidek Ferenc a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által kiírt Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) részleteit ismertetve kijelentette: ez a pályázati kiírás minden eddigi panelprogramnál kedvezőbb feltételeket kínál.


Az eddigi 1/3-os állami támogatás mellé ugyanis ezúttal plusz 10-27 százalékos kiegészítő támogatás is nyerhető, amennyiben az épület a felújítás után eléri a „C”-„A” energetikai kategóriát. – A ZBR program keretében a társasházak pályázhatnak a nyílászárók energiamegtakarítást eredményező felújítására vagy cseréjére, ideértve a lépcsőházakat és közös helyiségeket is, épületgépészeti rendszerek, mint például lift, szellőzés, fűtés korszerűsítésére, homlokzatok és födémek hőszigetelésére, a megújuló energiafelhasználás növelésére, az épületek nyári hővédelmének javítására – mondta a politikus. – Ha ehhez az önkormányzat is hozzátesz 25 százalékos támogatást, akkor az azt jelenti, hogy a beruházás értékének mindössze 25 százalékát kell a lakóknak kifizetniük.


Zsidek szerint ez olyan páratlan lehetőség, amit minden tatabányai panellakásban élő közösségnek érdemes megfontolnia. Mint mondta, a megyeszékhely 30 ezer háztartásának több mint kétharmada 30-40 éve épült, ezért ezek energetikai korszerűsítése igencsak időszerű, már csak azért is, mert Tatabánya az energiatakarékos módon felújított lakások 3,5 százalékos arányával sereghajtó a megyei jogú városok között. – A legtöbb megyeszékhelyen ugyanez az arány 50 százalék fölötti, és olyan város is van, ahol ez eléri a 100 százalékot – jelentette ki. – Ugyanakkor a rendelkezésre álló idő igen rövid, hiszen a pályázatok benyújtásának végső határideje 2009. október 30.


A politikus kijelentette: az MSZP városi frakciója támogatja, hogy az önkormányzat az állami támogatáshoz hasonló arányban segítse a tatabányai társasházak energia-megtakarítást célzó beruházásait. – Csak így érhetjük el, hogy Tatabánya lakói hosszú távon, öngondoskodó módon ne csak környezetüket védjék, hanem ezzel egyidejűleg az energia-felhasználással kapcsolatos anyagi terheiket is jelentősen mérsékeljék – jelentette ki Zsidek Ferenc.

forrás: tatabanya.hu

-kt-

Szóljon hozzá a fórumon!
Tatabánya Online még több hírrel - www.tataon.hu