Elfogadták a város költségvetését

Több óvoda, iskola és művelődési ház úgy szűnik meg, hogy összevonják más intézménnyel - döntöttek az önkormányzati képviselők a február 26-i közgyűlésen. Schmidt Csaba alpolgármester csaknem negyedórán keresztül sorolta a határozati javaslatokban érintett oktatási, nevelési és kulturális egységeket. A nap végén két ellenszavazat mellett a képviselőtestület elfogadta a város 2009-es költségvetését.
Az ülés elején kiderült, hogy összesen 23 napirendi pontról kell dönteniük a képviselőknek. A 2008. évi költségvetési rendelet módosítását minden különösebb gond nélkül megszavazták, és ezzel le is zárult a tavalyi gazdasági esztendő. A napirendek sorából kivették a városi közlekedés 2009-es helyzetéről szóló előterjesztést, amely várhatóan áprilisban, vagy májusban kerül majd a testület elé. A „Pályázat közterületi térfigyelő rendszerek kiépítésének támogatásáról" szóló indítvány, a közbizonsági tanácsnok, Sántik Lajos javaslatára került le a napirendről. A kéviselő indoklásában úgy fogalmazott: az említett pályázat sokkal inkább hasonlít egy pilóta játékra, mint egy tényleges feladat megoldásának elindítására.


Az első nagyobb vitát a 2009-es rendezvények finanszírozhatósága váltotta ki. Bencsik János polgármester elmondta, hogy minden esemény támogatásának van egy alsó határa, amely alatt már nem lehet biztonsággal programokat szervezni, pedig Tatabányának is fontos a közösséget összetartó rendezvények, és ehhez hozzárendelt források kellenek.


Fekete Miklós, pénzügyi bizottság elnöke mind a tizenöt tervezett városi rendezvény szervezését támogatandónak tartotta, azt azonban kifogásolta, hogy tartalékot képezzenek, mert azokat a költségvetésben és céltartalékban kell szerepeltetni.


A nevelési-, oktatási intézmények finanszírozhatóságáról szóló előterjesztés is nagy indulatokat gerjesztett, ám a költségvetési forrás nagyúr, és ha végül gyászos hangulatban is, de a városatyák a legtöbb intézmény esetében megszavazták a 2009-2010-es összevonások előkészítését.

 

Az ebédszünetet követően zárt üléssel folytatódott a napirendek tárgyalása. Itt vitatták meg az NB II-es labdarúgócsapatot üzemeltető Szigetfoci Kt. ügyét. A zárt ülést követően Lévai Ferenc, a labdarúgó klub felügyelő bizottsága elnöke megerősítette előterjesztését, miszerint Tatabánya városa azonnali hatállyal, pontosabban február 28-val felmondja az amerikai főtulajdonossal, David Altomare-ral kötött szindikátusi szerződést. Az indoklásban elhangzott: a kft. egykori ügyvezetője, Török József eltávolítása óta a város nem jut semmilyen információhoz az egyesület gazdasági helyzetéről. Az igaz, hogy Altomare a főrészvényes, viszont a megyeszékhely csaknem a dupla akkora összeggel támogatja az FC Tatabányát, mint az amerikai üzletember. Ez abból adódik, hogy a város „pénzeli" a Bányász utánpótlását képező Tatabányai Alapítványi Sport Kört, valamint díjtalanul biztosítja a klub létesítmény használatát.


Az előterjesztéssel kapcsolatban Schmidt Csaba alpolgármester kiemelte, hogy a döntés hátterében nem a labdarúgócsapat megszüntetése áll, hanem a város azt szeretné elérni, hogy új együttműködési megállapodás, szindikátusi szerződés szülessen Tatabánya és David Altomare között. Éppen ezért bízta meg a testület Lévai Ferencet a tárgyalások megkezdésével, és azzal, hogy az április közgyűlésen számoljon be, miként sikerült megállapodni az amerikai főrészvényessel.


A 2009. évi költségvetési rendelet második fordulós vitáját, módosítását a bizottsági vélemények vezették be. Farkas Tamás, a gazdasági bizottság vezetője támogatásáról biztosította az előterjesztőt. Fenyvesi Béla, a kisebbségi bizottság elnöke tárgyalásra alkalmasnak tartotta az anyagot. Ugyanezen a véleményen volt Ablonczy Dánielné, a kulturális-, ifjúsági- és sportbizottság első embere is, de néhány módosító indítvánnyal is élt.


Fekete Miklós, a pénzügyi bizottság elnöke, kiemelte, hogy most valóban olyan költségvetés került a testület elé, amely nagy önfegyelmet igényel. A helyi fejlesztések terén egyértelműen vissza kell minden városatyának fognia magát. A kötvénykibocsátás, amelyről a költségvetés első fordulójában már egyeztettek, elkerülhetetlennek látszik, sőt, ez lehet az egyedül üdvözítő megoldás ilyen pénzszűke időszakban. - A bizottsági ülésen sajnos megfeledkeztünk arról - mondta az MSZP-s képviselő -, hogy a hitelkorlátainkat részletesen megvizsgáljuk. Ezt a hiányosságot pótolni kell, mert csak akkor lehet korrekt adatokkal számolni.


Dr. Petrássy Miklós, a védegylet képviseletében a költségvetés egészéről megjegyezte, hogy az abban foglalt összegek sokszorosát is el lehetne jó szívvel költeni, miközben az anyag egyes tételei túldimenzionáltak. Olyan beruházásokat vállalt be az önkormányzat, amelynek hatásai hosszú évekre „előrenyúlnak". Példaként a Cseri strand rekonstrukcióját említette, hangsúlyozva, hogy a létesítmény üzemeltetéséről semmilyen alternatíva nem került a testület elé. - Ez elhibázott lépés - jelentette ki. - Így a védegylet nem azonosulhat a költségvetéssel, és éppen ezért nem fogja megszavazni.


Dr. Partali László szocialista városatya azzal kezdte elemzését, hogy a média a mai napot, mivel az éttermek fél áron kínálják portékáikat, „torkos csütörtöknek" nevezte el, de Tatabánya ezzel a költségvetéssel nem nagyon tud „torkoskodni". Aztán arra is célzott, hogy a sporttámogatásokban most is tapasztalható egy korábbi elv, amely így hangzik: első az egyenlők között.

A vita során az MSZP frakcióvezetője, Lukács Zoltán is szót kért. Némi malíciával jegyezte meg: „Mindenki fegyelmezett gazdálkodásról, fegyelmezett költségvetésről beszél. Miért? Korábban nem ilyen volt a költségvetésünk...?" Mint mondta, az olyan nagy ívű fejlesztések, mint a strandberuházás, a színház rekonstrukciója, a Komtávhő részvények többségének megvásárlása, vagy éppen a fűtőerőmű megvétele mind-mind fontos lépés. - Korábban elemi igényként jelentkezett mindkét létesítmény fejlesztése, korszerűsítése - mondta. - Az igaz, hogy ezek a vállalások kifeszítik a város költségvetését, de egyben büszkék is lehetünk rájuk. - Szerencsére, mindenki érzi a felelősséget, és ez örömteli - jegyezte meg a szocialista politikus. - A büszkeség és a fegyelem együtt „élhet", de most már látjuk, hogy a számlák kifizetése mibe kerül.


Zsidek Ferenc felszólalásában kiemelte: kár hivatkozni a feszes költségvetés kapcsán a nagy beruházásokra, mert ez ebben a formában csúsztatás. Amikor az önkormányzat a fejlesztéseket tervezte és előkészítette, még szó sem volt gazdasági nehézségekről, a munkanélküli ráta emelkedéséről, pénzügyi válságról.


Bencsik János, polgármester is azt hangsúlyozta, hogy a fent említett feladatokat, beruházásokat egy olyan időszakban kellett megtervezni, megkezdeni, amely a legmegfelelőbbnek és egyben utolsó lehetőségnek tűnt. Néhány éven belül pedig - reményei szerint - éreztetni fogják kedvező hatásukat.


A képviselőket hallgatva, azért az kiderült, hogy mindenki tisztában van a büdzsé adta lehetőségekkel. Talán, ennek is köszönhető, hogy valóságtól elrugaszkodó ötletek nem vetődtek fel. Jóformán minden városatya egyetértett azzal is, hogy közösen kell szembenézni a problémákkal. Igaz, az önkormányzat dolgát az is nehezíti, hogy a központi költségvetés is karcsú. Csökkentek a támogatások és a normatív támogatások egyaránt. De ezzel minden települési önkormányzatnak meg kell küzdenie.


A 2009. évi költségvetési rendelet megalkotását negyedórás tárgyalási szünet előzte meg. Ezt követően az elnöki teendőket átvevő Lévai Ferenc alpolgármester ismertette a módosítási indítványokat. Ezeket egyenként szavazták meg a testület tagjai, majd az úgynevezett, névszerinti végszavazás következett, és 23 igen vokssal 2 nem ellenében „megszületett" Tatabánya költségvetése és annak végrehajtási rendelete - mintegy négyórás vita után.

 

 

 

 

 

Forrás: www.tatabanya.hu- Tatabánya Online

Szóljon hozzánk: Tatabánya- Elfogadták a város költségvetését