Bencsik: A kormány a leépítéshez asszisztál

Tatabánya polgármestere szerint a kormány csak hitegeti a Vértesi Erőmű (Vért) dolgozóit, miközben asszisztál a nagy múltú energetikai vállalat leépüléséhez.
Bencsik János (Fidesz) a Vértesi Erőmű Zrt. jövőjével kapcsolatos kormányhatározat nyilvánosságra hozatala kapcsán az MTI-nek szerdán azt mondta: úgy látják, a szocialista kormány képtelen megoldást találni az állami munkahelyek megőrzésére, ismét csak a "privatizációs varázspálca" után kapkod.

A Magyar Közlönyben szerdán közzétett határozat szerint a kormány a veszteségek minimalizálásával és a bányászati szerkezetátalakítási program támogatásának meghosszabbításával biztosítaná a Vértesi Erőmű hosszabb távú működését, egyúttal a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Villamos Műveknek magántőke bevonásával is elő kell segítenie a további működést. Az intézkedések között a kormányhatározat a privatizációt és az eszközértékesítést említi.

Bencsik János, aki az Országgyűlés energetikai albizottságának is tagja, emlékeztetett arra, hogy a Vértesi Erőmű Zrt. az árampiaci nehézségek és a Kapolyi László vállalkozása által felmondott áramvételi szerződések következtében keletkezett veszteségek miatt már az év elején válságos helyzetbe került.

Az MTI korábban már tájékoztatott arról, hogy május végén a Magyar Villamos Művek megvizsgálta a 2100 dolgozót foglalkoztató Vértesi Erőmű azonnali vagy novemberi bezárásának lehetőségét, mert az áramot a vállalat kétszer akkora költséggel tudja előállítani, mint amennyiért eladja, ezért a cég életben tartásához havi egymilliárd forint szükséges. Ebben az összegben nincs benne az a közel tízmilliárdos kártérítési igény, amit a Kapolyi László cégével kötött előnytelen szerződésekből származik.

Az erőműben a januári 2100 fős létszám 1550-re csökken. Korábban 240 szerződéses erdélyi bányásznak nem hosszabbították meg a munkaviszonyát, a napokban pedig 300 dolgozó leépítéséről állapodtak meg a szakszervezettel.

Közleményében Bencsik János Keller László korábbi pénzügyi államtitkárt idézi, aki januárban a parlamentben feltett kérdésére azt válaszolta: "nyugodtak lehetnek az emberek, mind a 2100 személy, aki ott dolgozik a Vértesnél, vagy akinek a munkahelye ez által érintett, mert senkinek a munkahelye nem fog veszélybe kerülni".

A polgármester emlékeztetett Veres János volt pénzügyminiszter szavaira is, aki leszögezte, hogy "a hazai munkahelyek védelme érdekében hozott intézkedések eredményeként a nehéz gazdálkodási feltételek ellenére is jelenleg már állítható, hogy a Vértesi Erőmű Zrt.-vel munkaviszonyban álló 2100 saját munkavállaló munkahelyét az év végéig biztosan nem érintik a döntések."

forrás: fidesz.hu

-kt-

 

Szóljon hozzá a fórumon!
Tatabánya Online még több hírrel - www.tataon.hu