Tatabánya önkormányzata 2,6 milliárd forintos kötvénykibocsátással egészíti ki 15 milliárdos költségvetését. A kötvénykibocsátás azonban a városi döntéshozók szerint visszahozza az árát: az önkormányzat ugyanis ebből a pénzből még az idén 100 százalékos tulajdonrészt szerez a városi távhőszolgáltatóban és egy szakmai befektetővel közösen megvásárolja az MVM-től a városi fűtőerőművet. Az erőművásárlás ötletgazdája, Lukács Zoltán szocialista frakcióvezető elmondta: látva az erőmű profittermelő képességét, ez az összeg gyorsan meg fog térülni, a hasznot pedig a fogyasztók javára lehet fordítani.
alpolgármester is amondó, hogy bár a kötvénykibocsátással a város teljesen kimeríti forrásbővítési lehetőségeit, az erőmű nyeresége fedezetet nyújt majd a kötvény részleteinek jelentős részére. Az alpolgármester az idei költségvetés tervezéséről elmondta: 880 millió forint az a működési hiány, melyet a tavalyi szinthez képest az idei költségekből le kellene faragni.
Tatabányának jelenleg elenyésző mértékű, 0,008 százalékos tulajdonrésze van az erőműben. Ha azonban ez 51 százalékra nő, az azt jelenti, hogy az erőmű évi több százmilliós hasznából is hasonló arányban részesedik majd a város. „Látva az erőmű profittermelő képességét, a többségi tulajdon megvásárlására fordított összeg gyorsan meg fog térülni - jelentette ki Lukács Zoltán, aki szerint a város már rövidebb távon is előnyös helyzetbe kerülhet. - Már azon sokat nyerhetünk, hogy beleszólásunk lesz abba, hogy az erőmű honnan és mennyiért szerezze be a földgázt - mondta. - De az is a mi döntésünk lesz, hogy az erőmű által megtermelt hasznot hogyan fordítjuk a város, illetve a fogyasztók javára. Befolyásolhatjuk például az energiaárak lakókra mért hatását számlajóváírással, de akár úgy is, hogy támogatjuk a lakások egyéni mérővel történő felszerelését. Csak ez az utóbbi beruházás önmagában 30-40 százalékkal csökkentheti a távhődíjakat. Az erőmű által termelt haszonból pedig alapítványt hozhatunk létre, így segítve a szociálisan rászorulókat, például a kisnyugdíjasokat a távhőszámlájuk kiegyenlítésében.
Schmidt Csaba, alpolgármester is amondó, hogy az erőmű nyeresége fedezetet nyújthat a kötvény részleteinek jelentős részére. - Az önkormányzatnak nem célja a profit termelése, minél olcsóbban szeretnénk biztosítani a szolgáltatást - jelentette ki. A város idei költségvetéséről szólva elmondta: a tervezés első fordulójában Tatabánya büdzséjében összesen 1,7 milliárd forintos mínusz mutatkozik, ebből az összegből 880 millió forint az a működési hiány, melyet a 2008-as szinthez képest idén le kellene faragni a kiadásokból.
Schmidt szerint jelentős többletforrásokat igényel az idén elkészülő két nagyberuházás, a felújított színház és a régi strandból kialakított élményfürdő. A színháznál megduplázódott az alkalmazottak létszáma és a közüzemi díjak növekedése is meghaladja az évi ötvenmillió forintot. Az élményfürdőre az idén 190 millió forintot kell költeni, melyet kisebb pótlólagos beruházásokra és a működésre fordítanak.
Forrás: www.tatabanya.hu- Tatabánya Online
Szóljon hozzánk: Tatabánya- Az erőmű visszahozza a megvásárlása árát