A Nemzeti Zarándoklat fóruma Tatabányán

Tatabányán kedden az Életfa szobornál találkoztak a Nemzeti Zarándoklat résztvevői, majd a Csónakázó-tóhoz vonultak, ahol „Ökológiai rendszerváltozást!” címmel a tatabányai és az ország más településeiről érkezett érdeklődők előtt fórumot tartottak.
Mint ismeretes, az ország négy égtájáról elindult zarándoklatok június 20-án, a budapesti 56-osok terén találkoznak, és nagygyűlésen bocsátják vitára az út folyamán összegyűjtött javaslataikat, követeléseiket. A kezdeményező településvezetők a zarándoklattal akarják felhívni a figyelmet a vidék értékeire, az önkormányzatok nehéz helyzetére, illetve szeretetet és összefogást szorgalmaznak, amely szerintük "nagyon hiányzik az országból".


– A magyar állam köztársaság, nem részvénytársaság. A gazdasági érdekek mellett a közösség érdekeinek is szerepet kell kapniuk – mondta többek között Bencsik János kedden a Nemzeti Zarándoklat résztvevőinek a Fő téri Életfa szobornál. A megjelenteket dr. Hidas János a megyei közgyűlés alelnöke is köszöntette, majd ezután a polgármester és az alelnök szalagot kötött a zarándoklat nemzetszínű zászlajára.


A zarándokok ezután a Csónakázó-tóhoz vonultak, ahol az „Ökológiai rendszerváltozást!” című fórumon Tatabánya polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a vidék jól látja saját és a közösség sorsát. Az emberek pontosan tudják, hogy óvniuk kell természeti erőforrásaikat. Ennek elsődleges eleme a közösséghez való tartozás, s csak ezután következhetnek a gazdaság érdekei – mondta Bencsik János. A továbbiakban szólt arról, hogy a napjainkban a gazdaság már a természeti környezet végső határait fenyegeti, holott természeti erőforrásaink végesek. Példaként sorolta fel az energia-, a vízgazdaság, az erdő-, a termőföld-vagyon jelenlegi helyzetét. Nagyon fontosnak nevezte a közbizalom megteremtését, és a megmaradás feltételének jelölte a természeti erőforrások közösségi kézben való megőrzését.
Karátson Gábor író úgy vélte, hogy az emberek többsége, azt gondolja, környezeti ügyekben nem tud semmit tenni, holott a Duna kör tevékenysége a bős-nagymarosi erőmű ügyében már bebizonyította ennek ellenkezőjét. Schneller István Budapest volt főépítésze szerint az ökológiai veszélyek arra figyelmeztetnek, hogy a gazdasági válság mögött erkölcsi válság húzódik meg. Fontosnak nevezte, hogy a társdalom visszavegye a döntéseket a gazdaság szereplőitől. Úgy gondolja, hogy ehhez nélkülözhetetlen a társadalmi kontroll, a civil szervezetek jelenlétének erősítése. Lányi András író szerint a világnak ökológia kímélő, gyarapító és önigazgatásra alapuló társadalomra van szüksége a bajok gyógyításához. A találkozón olyan civilek szervezetek képviselői is felszólaltak, akik helyi természetvédelmi ügyekben lépnek fel, többek között Budakesziről, Sukoróról, Dunakesziről és Balatonalmádiból.

Forrás: tatabánya.hu

-kt-

Szóljon hozzá a fórumon! MCOnet Fórum - Tatabánya

Tatabánya Online még több hírrel - www.tataon.hu