Nem vizitdíj, gyógyítási számla

Egyetért az egészségügyi reform alapvető céljaival, a biztonságosabb és jobb minőségű betegellátással, az ellátórendszer átalakításával az MSZP-frakció, ám...

Egyetért az egészségügyi reform alapvető céljaival, a biztonságosabb és jobb minőségű betegellátással, az ellátórendszer átalakításával az MSZP-frakció, ám bizonyos kérdésekben eltér a véleménye a kisebbik koalíciós partner terveitől. Katona Béla, a szocialisták frakcióvezető-helyettese kedden kijelentette: nem támogatják, hogy már az idén döntsenek arról: egy vagy több biztosító irányában változzon a rendszer. (Ez utóbbit a szabad demokraták preferálják.)

Döntésre csak a jövő év végén, az addig összegyűlt tapasztalatok birtokában kerülhet sor. Az, hogy milyen biztosítási rendszer irányában mozdul a magyar egészségügy, nem lehet a koalíció szakítópróbája, egyik félnek sincs e tekintetben kőbe vésett álláspontja - véli Katona Béla. Ám az MSZP szerint a nemzeti kockázatközösség és a társadalmi szolidaritás fönnmaradása mellett lehetséges a változtatás. Teljessé kell tenni az egyéni járulékszámlák nyilvántartását. S meg kell határozni, mi jár alanyi jogon a betegnek, mi a járulékfizetés fejében, s miért szükséges különdíjat fizetnie. Támogatják az ápolásbiztosítás megalakítását.

Az SZDSZ-irányítású egészségügyi tárca az úgynevezett Zöld könyvben hirdette meg egészségügyi reformtervét, amelyet társadalmi vitára bocsátottak. Horváth Ágnes államtitkár a keddi kormányszóvivői sajtótájékoztatón bejelentette: a programról az első kormánydöntések e hónap végén várhatók. A számos elgondolás közül egyelőre egynek a bevezetése biztos: a tb által 90 és 100 százalékkal támogatott orvosságok patikai ellenőrzését már az idén elkezdik - mondta kérdésünkre az államtitkár.

Katona Béla szerint a SZDSZ és az MSZP álláspontja leginkább a vizitdíjügyben tér el. A szocialisták ugyanis nem tartják reformértékűnek azt a szabad demokrata elgondolást, hogy a betegek - ha jelképes mértékben is - fix összeget fizessenek a gyógyintézményi szolgáltatásokért, az sarcnak tűnne. Helyette (a biztosítási elvet és az egyén felelősségét erősítendő) azt támogatják, hogy az ellátások költségéről az intézményben számlát kapjanak, így ellenőrizhetik a beavatkozások valódiságát, amit aláírásukkal igazolnak. A számla összegének bizonyos százalékát a pácienseknek kellene megfizetni, a többit az egészségbiztosító állná. Ám - hasonlóan az SZDSZ álláspontjához - meghatároznák a betegségük vagy szociális helyzetük miatt fizetésmentesek körét. A számlázást jövő januártól be kell vezetni - szögezte le a Világgazdaságnak Katona Béla, hozzátéve: a kórházak már most felkészültek rá, a háziorvosi szolgálatoknál pedig gyorsan meg lehet szervezni. Eltér a koalíciós partnerek véleménye a lakosság gyógyszertérítéséről is. A szocialisták elvetik a dobozdíjat, helyette az orvosságok árához jelenleg fizetett százalékos mértékű tb-támogatást tartanák fönn. A Zöld könyvben a gyógyszerkiadások mérséklésének egyik eszközeként említik a dobozdíjat. E szerint az orvosságok térítési díja két-három sávban dobozonként egységes, 600-1200 forint lenne, így a különböző betegségben szenvedők terhei azonosak lennének.

Kérdésünkre, kötnek-e újabb megállapodást a gyógyszercégekkel az év végén lejárót követően, Horváth Ágnes úgy válaszolt: egyelőre ártárgyalásokról nem, de a Zöld könyvről még e héten egyeztetnek a cégek érdekképviseleteivel. Ezzel kapcsolatban Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke azt mondta: ez ügyben nem a frakció, hanem a kormányzat az illetékes, ám szerinte mérlegelni kellene: elősegíti-e a hatékony gyógyszerfogyasztást egy középtávú megállapodás.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)

Nem vizitdíj, gyógyítási számla - Szóljon hozzá Ön is!