Beszámítják a használt lakást

Ami az autópiacon évek óta bevett gyakorlat, mostantól az ingatlanpiacon is megjelent.
Az Otthon Centrum ugyanis használtlakás-beszámítási programot indított, meggyorsítva ezzel az adásvétel menetét. Ha beválik, mások is próbálkozhatnak ezzel a módszerrel.



Megmozdíthatja a több mint fél éve pangó lakáspiacot az Otthon Centrum által beindított használtlakás-beszámítási program, mely a hazánkban már 15-20 éve működő használt autó beszámításához hasonlóan sokkal egyszerűbbé és gyorsabbá teszi az ügyletet. Az újonnan kidolgozott rendszert egyelőre csak a XVI. kerületben most épülő Európa Lakókert lakásainál lehet igénybe venni, ám hamarosan mintegy 20 budapesti projektnél elérhető lesz - tájékoztatta lapunkat Virág Álmos, a piacvezető ingatlanforgalmazó cég elemzője.



A projekt korai szakaszában történő új lakás vásárlása esetén előértékesítési áron, azaz 5-10 százalékkal olcsóbban lehet az ingatlanhoz jutni. A vázolt konstrukció időtakarékos, hiszen a társaság garantálja a használt lakás továbbértékesítését, így rögtön be lehet költözni az új lakásba, nem kell a használt ingatlan értékesítésével foglalkozni.



A beszámításos konstrukcióban jelenleg olyan vásárlók vehetnek részt, akiknek meglévő használt lakása rendezett tulajdonviszonyú és Budapesten található. A használt lakást az Otthon Centrum által meghatározott forgalmi érték alapján számítják be az újba, levonva abból az ügylet járulékos költségeit (ügyvédi díj és illeték). A beszámítási árat hivatalos értékbecslői vélemény és a társaság saját értékelése alapján határozzák meg.



E konstrukciót azért is indította be az Otthon Centrum, mert a potenciális vevők legnagyobb problémája az, hogy nem tudnak megszabadulni meglévő lakásaiktól. A lakásvásárlók által leginkább preferált ingatlanok piaca (új lakások esetén 25 millió, használtaknál 15 millió forintos) gyakorlatilag megdermedt, a fizetőképes kereslet jelentősen visszaesett.



Mindebből logikusan az következne, hogy az árak lefelé mozdulnak, ám ennek egyelőre semmi jele, sőt a tapasztalatok szerint ellentétes folyamatnak lehetünk tanúi.



Noha 6-8 hónapja áll az ingatlanpiac, a kínálati árak folyamatosan, havonta egy százalékkal nőnek, amire még nem volt példa, hiszen korábban egy 3-4 hónapig tartó pangás után az árak emelkedése is megtorpant a kereslet csökkenésének hatására - közölte lapunk érdeklődésére Kratzl Gábor, az Origo Ingatlanbörzét működtető Dunaholding Informatikai Stúdió Kft. ügyvezető igazgatója.



Ám most nem csak a szokásos nyári visszaesésről van szó, mivel a tavaszi hónapok forgalma sem érte el az ilyenkor megszokottat. Egyre hosszabb ideig tart a használt lakások értékesítése, ami miatt a vevőjelöltek is egyre nehezebben tudnak új lakáshoz jutni. E megfigyelést Virág Álmos is megerősítette.



A forgalom visszaesése a támogatott hitelek januári szigorításával magyarázható. Ezért sokan a tavalyi év végére időzítették vásárlásaikat. Jelentős élénkülést az egyre népszerűbb deviza alapú hitelektől sem lehet várni, hiszen az ki van téve az árfolyam-ingadozásoknak - tette hozzá az elemző.



Ami a használtlakás-árakat illeti, az Ingatlan-online.com honlapot működtető Tilk László Géza szakértő adatai szerint a kínálati árak rendkívül eltérőek, akár 12-szeres különbség is előfordulhat. Az idén a második negyedévben 264 ezer forintos átlagos kínálati négyzetméterárat rögzítettek, jövőre 289 ezerre mehet föl ez a szám. Más szakértők szerint a hatvanas-hetvenes években épült "kocka" társasházakat valamennyi kerületben 350-400 ezer forint között kínálják négyzetméterenként, míg az újabbaknál 450 ezer forintig megy az ár. A bel-budai, vízivárosi lakásokat - állapottól füg-gően - 290-310 ezer forintért hirdetik, míg a 40-es évek előtti villák elhelyezkedéstől függően 400- 500 ezer forintos négyzetméteráron várják a vevőket. Buda központjában, a II. kerületben 80-90 millió forint alatt nincs családi ház, de a 120-130 millió még jellemzőbb kategória, ugyanakkor legalább egy évig elhúzódó értékesítésre kell számítania a tulajdonosoknak.



A tapasztalatok szerint nemcsak a használt, hanem az új építésű lakások iránt is visszaesett a kereslet. E tendenciát a számok is megerősítik, hiszen a 160 céget (ebből 120 ingatlanközvetítőt) tömörítő Origo Ingatlanbörze kínálatában jelenleg 11 ezer ingatlan található, míg tavaly ilyenkor ez a szám 10 ezer volt.



Túlélésre csak a nagyobb közvetítő irodáknak van esélyük, azoknak, amelyeknek megfelelő tőketartalékuk van ahhoz, hogy az év eleje óta tartó pangást "átvészeljék" - tette hozzá Kratzl Gábor. Míg mintegy 30 ezer cég tevékenységi körében szerepel az ingatlanforgalmazás, illetve -közvetítés, a valóságban 2-3 ezer cég foglalkozik ezzel.



Noha az utóbbi időben egyre többen fordulnak ingatlanközvetítőhöz (különösen a nagyobb értékű ingatlanvásárlásra készülő vevőjelöltek), jelenleg Magyarországon az adásvételeknek csupán a 15-20 százaléka jön létre közvetítők segítségével, míg ez az arány az Európai Unió régebbi tagországaiban fordított. Azaz ott az ügyletek 80 százalékát bonyolítják közvetítővel, és csupán 20 százalék jön létre magánszemélyek között. Amerikában a közvetítő bevonása meghaladja a 90 százalékot.



(Forrás: www.tozsdeforum.hu)